Z piłką dookoła świata: Królestwo Smoka
- Grzegorz Ignatowski
- 4 maj 2012
- 4 minut(y) czytania
Królestwo Smoka. Znacie takie miejsce? Dla ułatwienia dodamy, że zamieszkują je „Ludzie Grzmotu”. Ci, którzy uważają, że powyższe nazwy wiążą się z chińską tradycją, mają rację. Nie chodzi jednak o same Chiny, lecz małe państwo położone między Tybetem a Indiami. Przedstawiamy kolejnego bohatera cyklu „Tam też kopią”: Bhutan.

Bhutan to państwo leżące w Azji pomiędzy Chinami i Indiami we wschodniej części Himalajów. Tubylcy używają nazwy „Druk Jul”, co oznacza „Królestwo Smoka”, z kolei ludzie zamieszkujący owe terytorium zwą się „Druk Pa”, czyli „Ludzie Grzmotu”. To najwyżej położone państwo na świecie. Na terytorium tego kraju znajdziemy góry pnące się na wysokość siedmiu tysięcy metrów n.p.m, zobaczymy również, że 1500-2000 metrów n.p.m. to średnia wysokość terenu w Bhutanie, a jeśli dokładnie poszukamy, to możemy odnaleźć też teren równinny, choć obejmuje on zaledwie 8-13 km. Stolica państwa – Thimphu – to niemal 100-tysięczne miasto. Warto obejrzeć zdjęcia tego miasta, ponieważ jest ono położone pomiędzy dwoma wysokimi szczytami, co gwarantuje efektowne wrażenia wizualne.
Piłka nożna narodziła się w Bhutanie w momencie, kiedy otwarte zostały szkoły w Haa i Paro. Na potrzeby tych uczelni ściągnięto wykładowców spoza kraju, a ci zarazili tubylców miłością do futbolu. Wówczas grano na niezwykle twardych nawierzchniach, na których łatwo było o kontuzje. W efekcie Bhutańczycy zaczęli grywać w pobliskich ogrodach herbacianych, które mieściły się na terenie Indii. Z czasem popularność dyscypliny rosła. Każdy absolwent bhutańskiej szkoły musiał mieć za sobą grę w piłkę, a z takim podejściem nie było trudno o zbudowanie silnego futbolowego zaplecza, choć trzeba przyznać, że nie odbyło się to bez wsparcia piłkarzy urodzonych w Indii.
W 1982 roku postanowiono zebrać najlepszych piłkarzy z kraju i powołać do życia drużynę narodową. Debiutem na arenie międzynarodowej był mecz z drużyną Nepalu, który odbył się 1 kwietnia 1982 roku w Kathmandu. Bhutan musiał uznać wyższość bardziej doświadczonych rywali, lecz porażka 1:3 ujmy na honorze nie przyniosła. Reprezentacja małego kraju z Himalajów odnosiła małe sukcesy, kwalifikując się do finałów turnieju ANFA Cup (udział brały Chiny, Hongkong, Indie, Korea, Bangladesz i Sri Lanka). Z czasem jednak podstawowi gracze zakończyli karierę, a młodzież już nie była tak chętna do biegania za piłką. Futbol w Bhutanie sięgnął dna. Najdobitniej pokazuje to mecz z Kuwejtem. 14 lutego 2000 roku reprezentacja „Królestwa Smoka” uległa w tej ekipie w meczu wyjazdowym 20:0. Wbrew pozorom był to zastrzyk pozytywnej energii dla bohaterów niniejszego tekstu. – Bhutan dostał lekcję, tracąc 20 bramek w meczu z Kuwejtem. Nic nas nie zmotywowało tak bardzo jak to wydarzenie. Byliśmy niesamowicie zdeterminowanie, by podnieść swoje umiejętności – tłumaczy Dinesh Chhetri, były reprezentant kraju.
Kilka miesięcy później Bhutan został oficjalnie przyjęty do struktur FIFA. Tamtejszy związek piłkarski istniał już od 1983 roku, a w szeregi AFC wstąpił w 1994 roku, lecz dopiero teraz mógł ubiegać się o grę w eliminacjach do mistrzostw świata. Zespół, który długo zajmował ostatnie miejsce w rankingu FIFA, rezygnował jednak z walki w turnieju kwalifikacyjnym. W latach 2000-2011 Bhutan czterokrotnie startował w eliminacjach do mistrzostw Azji. Porażka 0:20 z Kuwejtem miała miejsce właśnie w ramach turnieju kwalifikacyjnego do finałów Pucharu Azji w 2000 roku, oprócz tego Bhutan przegrał też z Jemenem 2:11, z Turkmenistanem 0:8 i Nepalem 0:3. Cztery lata później było znacznie lepiej. „Ludzie Grzmotu” wygrali swoją grupę w fazie wstępnej, notując najwyższe zwycięstwo w historii (6:0 z Guam) i remisując 0:0 z Mongolią. W kolejnej rundzie nasi bohaterowie odgrywali rolę dostarczycieli punktów. Dwa razy 0:2 z Indonezją, 0:6 i 0:4 z Arabią Saudyjską, 0:8 i 0:4 z Jemenem – to wyniki Bhutanu. W kolejnych latach kwalifikacja do Pucharu Azji odbywała się poprzez uczestnictwo w AFC Challenge Cup. Tutaj również Bhutan nie radził sobie najlepiej, tylko raz dochodząc do fazy grupowej.
Liga Bhutanu istnieje od 1986 roku. Obecnie w jej skład wchodzi osiem drużyn. Pierwszym mistrzem był zespół Royal Bhutan Army FC, kolejnych mistrzów nie podają żadne źródła. Udokumentowana jest dopiero seria zespołu Druk Pol FC, który od 1996 do 2003 niepodzielnie dominował w rozgrywkach A-Division. Potem na cztery lata pałeczkę przejął Transport United. Kolejne lata to zwycięstwo Yeedzin FC (2008), Druk Star FC (2009) i ponownie Yedzin (2010). Jedną z legend ligi Bhutanu pozostaje Passang Tshering, król strzelców z 2007 roku. Ten zawodnik dokonał czegoś wyjątkowego, w barwach Transport United w jednym spotkaniu zaliczył hat-tricka w ciągu zaledwie dziewięciu minut, zdążył strzelić dziewięć bramek w jednej połowie i strzelił 17 goli w jednym meczu. Oczywiście, 29-letni Tshering to etatowy reprezentant kraju.
W Europie nie znajdziemy zbyt wielu Bhutańczyków, ale to nie oznacza, że ich nie ma. Zdarzają się przypadki, że młodzi piłkarze z tego kraju wyjeżdżają za granicę, marząc o karierze w dorosłym futbolu. Jednym z nich jest Gesar Dorji, który usiłuje przebić się w Anglii. – W Anglii jest po prostu cudownie. Tu żyje się futbolem 24 godziny na dobę, a ja zaledwie przez kilka dni poczułem, że stałem się lepszym piłkarzem. Atmosfera sprzyja profesjonalizmowi, jest trudno, ostro, a wszystko toczy się w niesamowicie szybkim tempie – tłumaczył zawodnik po kilku dniach pobytu na Wyspach Brytyjskich. – Jeśli chcesz być profesjonalistą lub grać na wysokim poziomie, musisz najpierw wyobrazić siebie w tej roli. Później, kiedy nadejdzie właściwa chwila i pojawi się szansa, to jesteś na nią gotowy, bo już przemyślałeś, co należy zrobić – dodaje Ganji.
Wypowiedź młodego piłkarza trafnie określa podejście piłkarzy Bhutanu do futbolu. Na razie wyobrażają siebie w roli zwycięzców i marzą o grze w silnych klubach. Są gotowi na szanse, którą może im przynieść los. Wiadomo, że reprezentacja tego kraju nie będzie osiągała sukcesów na arenie światowej czy nawet kontynentalnej, ale futbol jest dyscypliną, którą niemal każdy może uprawiać i jednocześnie marzyć o sukcesach, nawet w takim państwie jak Bhutan.
Podstawowe informacje o Bhutanie:
Stolica: Thimphu Waluta: ngultrum/rupia indyjska Język oficjalny: dzongkha Ustrój polityczny: monarchia konstytucyjna Religia: buddyzm Powierzchnia: 47 000 km² Liczba ludności: 682 321
Piłkarskie rekordy:
Najwięcej występów w reprezentacji: – Najwięcej bramek w reprezentacji: Wangay Dorji (5) Miejsce w rankingu FIFA: 201 Międzynarodowy debiut: Nepal – Bhutan 1:3 (1982 rok) Najwyższe zwycięstwo: Bhutan – Guam 6:0 (2003 rok) Najwyższa porażka: Kuwejt – Bhutan 20:0 (2000 rok)