Z piłką dookoła świata: Madagaskar
- Grzegorz Ignatowski
- 5 lut 2012
- 4 minut(y) czytania
Madagaskar – państwo i wyspa w południowo-wschodniej Afryce. Ten kraj kojarzy się z filmem animowanym, który cieszył zarówno młodych, jak i dorosłych widzów. Mimo trudnej sytuacji politycznej i niełatwych warunków do życia, ludzie na tej wyspie również ekscytują się piłką nożną.

Madagaskar jest czwartą pod względem wielkości wyspą na świecie. Odkryta w 1500 roku przez Portugalczyków wiele lat była jedną z najbardziej lubianych kryjówek piratów. Do 1960 roku afrykańska wyspa była kolonią francuską. Niespotykana roślinność, gorący klimat oraz wyjątkowo urokliwe krajobrazy tworzą niesamowity całokształt, który powinien być prawdziwym rajem dla chcących wypocząć turystów. Jednak potencjał kraju nie jest zbyt dobrze wykorzystywany, głównie przez niestabilną sytuację polityczną. Obecnie na Madagaskarze panują rządy dyktatury wojskowej, ludzie są biedni, żyją głównie z hodowli, pasterstwa i plantacji roślin. Nieco lepiej wygląda sytuacja w stolicy kraju, Antananarivo, gdzie rozwinął się przemysł spożywczy, tytoniowy i włókienniczy. Jednak jak na potrzeby półtoramilionowego miasta to zdecydowanie za mało. „Miasto Tysiąca” zostało założone w 1625 roku i od samego początku było najważniejszą metropolią na wyspie. Dziś stolica kraju posiada swój niepowtarzalny urok, jest wyjątkową aglomeracją doskonale wkomponowaną w tropikalny krajobraz Madagaskaru.
Na malowniczej wyspie znalazło się też oczywiście miejsce na piłkę nożną. Nie jest to w tym kraju sport, który przyciąga miliony, bo przecież biedne społeczeństwo ma zupełnie inne spojrzenie na świat. Jednak reprezentacja kraju rozgrywa mecze międzypaństwowe już od 1947 roku, a od 1972 walczy w kwalifikacjach do Pucharu Narodów Afryki. Oprócz futbolu mieszkańcy tego kraju mogą pochwalić się utalentowanymi siatkarzami, lekkoatletami czy bokserami, a w igrzyskach olimpijskich udział brali również judocy i pływacy. Mało kto pamięta, że Madagaskar był również reprezentowany na zimowych igrzyskach olimpijskich. Alpejczyk Mathieu Razanakolona wziął udział w igrzyskach w Turynie, zajął ostatecznie 39. miejsce, co jak na Afrykanina jest wynikiem nie najgorszym.
Debiut futbolowej reprezentacji kraju, nazywanej „Barea”, miał miejsce w 1947 roku. Rywalem Madagaskaru była wówczas ekipa Mauritiusa, która wygrała 2:1. Pięć lat później w kolejnym starciu tych dwóch drużyn, Maurytyjczycy zwyciężyli aż 7:0, co było największą klęską w historii spotkań międzypaństwowych reprezentacji Madagaskaru. Minęło osiem lat i bohaterowie niniejszego tekstu zanotowali największy triumf w swojej długoletniej historii. Zwycięstwo 8:1 z drużyną Konga do tej pory jest najwyższym w historii.
Mimo wielu podejść, Madagaskar nigdy nie zakwalifikował się ani do Pucharu Narodów Afryki, ani do mistrzostw świata. Pierwsze podejście do mundialu miało miejsce w 1982 roku. Kadra „Barea” przeszła pierwszą rundę po wycofaniu Ugandy, w drugiej rundzie na przeszkodzie stanął Zair i po remisie 1:1 u siebie i porażce 2:3 na wyjeździe drużyna z afrykańskiej wyspy zakończyła eliminacyjną przygodę. Cztery lata później los za rywala wskazał reprezentację Lesotho, która jednak nie stanęła do potyczki. W kolejnej rundzie rywalem był Egipt. Pojedynki z „Faraonami” były prawdziwymi horrorami: w pierwszym meczu Egipcjanie wygrali 1:0, lecz w rewanżu lepszy okazał się Madagaskar, a spotkanie zakończyło się takim samym wynikiem. Żeby rozstrzygnąć losy meczu po bezbramkowej dogrywce, potrzebne były rzuty karne, w których goście zwyciężyli 4:2. W eliminacjach do mundialu w 1990 roku bohaterowie niniejszego tekstu nie brali udziału. Natomiast w kwalifikacjach do mundialu w USA zakończyli udział na pierwszej rundzie, ustępując Zambijczykom jedynie bilansem bramkowym. Cztery lata później lepsza okazała się drużyna Zimbabwe, a w kwalifikacjach do mistrzostw w Japonii i Korei, po wyeliminowaniu Gabonu, Madagaskar zajął czwarte miejsce w grupie z Tunezją, Wybrzeżem Kości Słoniowej (powyżej wideo z tego meczu), Demokratyczną Republiką Konga i reprezentacją Konga. Następnie na przeszkodzie stanął Benin, a w kwalifikacjach do mundialu w RPA, po wysokim zwycięstwie nad Komorami, ekipa „Barea” zajęła trzecie miejsce w grupie z Wybrzeżem Kości Słoniowej, Mozambikiem i Botswaną.
Rozgrywki ligowe na Madagaskarze toczą się od 1962 roku. Pierwszym mistrzem był zespół AS Fortior, który do tej pory na swoim koncie zgromadził najwięcej tytułów. Liga nazywa się THB Champions League. Rozgrywki toczą się w 22 ligach regionalnych, których zwycięzcy awansują do czterech lig krajowych. Następnie w czterech grupach występują po trzy zespoły, a zwycięzcy grup awansują do półfinałów. Ostatnią drużyną, która triumfowała w rozgrywkach, była ekipa CNaPS Sport Miarinarivo. Jednocześnie od 1974 roku toczy się rywalizacja o puchar kraju. Tutaj najbardziej utytułowaną drużyną jest Fortior Club de la Cote Quest. Od 2002 roku rozgrywane są również pojedynki o Superpuchar kraju.
Najlepsze zespoły z Madagaskaru rywalizują w kontynentalnych rozgrywkach klubowych. Jak dotąd malgaskim klubom nie udało się osiągnąć większych sukcesów, lecz starcia z najlepszymi klubami z kontynentu może im wyjść wyłącznie na dobre. W 2007 roku zespół AS Adema Antananarivo napędził nawet nieco strachu rewelacji niedawnych klubowych mistrzostw świata, ekipie TP Mazembe. Remis 2:2 na własnym stadionie był dużym sukcesem zespołu z Ademy i sporą niespodzianką, lecz rewanżowa porażka 1:4 nie pozostawiła wątpliwości, kto jest lepszy.
W 2002 roku w lidze Madagaskaru doszło do niecodziennego wydarzenia. Pojedynek pomiędzy AS Adema i SO de l’Emyrne zakończył się wynikiem 149:0! Tak, to nie jest pomyłka, gospodarze wygrali 149 golami, ale to rywale strzelali gole… Na początku spotkania trener przyjezdnych pokłócił się z arbitrem, nie zgadzając się z jego decyzjami. Do protestu dołączyli się również piłkarze, którzy po każdym kolejnym wznowieniu gry strzelali sobie gola samobójczego. Po spotkaniu posypały się kary, krnąbrnego trenera zawieszono na trzy lata i ukarano zakazem wstępu na stadion. Podobna kara spotkała trójkę piłkarzy, jednak w ich przypadku kara obowiązywała jedynie do końca sezonu 2002.
Podstawowe informacje o Madagaskarze:
Stolica: Antananarivo Waluta: frank malgaski Język oficjalny: francuski, malgaski, angielski Ustrój polityczny: dyktatura wojskowa Powierzchnia: 587 040 km kw. Liczba ludności: 20 653 556
Piłkarskie rekordy:
Najwięcej występów w reprezentacji: brak danych Najwięcej bramek w reprezentacji: brak danych Miejsce w rankingu FIFA: 155 Międzynarodowy debiut: Madagaskar – Mauritius 1:2 (1947) Najwyższe zwycięstwo: Madagaskar – Kongo 8:1 (1960) Najwyższe porażka: Mauritius – Madagaskar 7:0 (1952)
Tekst ukazał się na portalu iGol.pl w ramach cyklu "Tam też kopią"